Wycieczka do Sandomierza i Bochni

10 maja 2018 roku w godzinach porannych uczniowie klasy VII wraz z opiekunami- p. Martą Janas i p. Małgorzatą Kosiba-Michalik wyruszyli na dwudniową wycieczkę w kierunku województwa świętokrzyskiego.

W drodze do Sandomierza uczniowie zwiedzili zamek w Baranowie Sandomierskim wzniesiony przez ród Leszczyńskich. Niezwykła architektura zamku ukształtowana jest na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie.

Przed południem uczniowie dotarli do pierwszego celu- miasta Sandomierz. Pogoda była wymarzona- bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Stare Miasto, Bramę Opatowską, Bazylikę Katedralną, Ucho Igielne oraz Podziemną Trasę Turystyczną, która stanowi system piwnic z przełomu XIV i XV wieku. W nich sandomierscy kupcy składowali towary. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się Zbrojownia Rycerska, gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem, który z humorem opowiedział dzieje miasta odwołując się do znanej legendy o Halinie Krępiance. Uczniowie mogli zobaczyć tam zbrojownię i salę tortur, usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej i sami stać się na chwilę rycerzami. Całe spotkanie przebiegło w niezwykle zabawnej atmosferze. Kończąc zwiedzanie Sandomierza uczniowie spotkali aktorów występujących w serialu pt. "Ojciec Mateusz". Aktorzy Michał Piela (aspirant Mieczysław Nocul) oraz Bartłomiej Firlet (aspirant Antoni Dziubak) chętnie pozowali do wspólnego zdjęcia.

Po spotkaniu uczniowie udali się w kierunku Kopali Soli w Bochni, gdzie czekała na nas kolacja i pobyt nocny. Szybem Campi uczniowie dotarli do kolejnego punktu wycieczki. Po kolacji nastąpił przejazd podziemną kolejką i rozpoczęło się zwiedzanie zabytkowej kopalni z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Wędrówkę przez historię górnictwa solnego rozpoczęliśmy się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. Nocleg 250 m pod ziemią połączył w sobie integrację, edukację i stanowił okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych.

Po śniadaniu uczniowie udali się do Nowego Wiśnicza, gdzie mieli możliwość zwiedzić zamek będący jednym z najcenniejszych dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Pani przewodnik opowiedziała o każdym pomieszczeniu znajdującym się w zamku i w jego podziemiach. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wyglądało dawne życie szlachty oraz mogli podziwiać przepiękną panoramę Nowego Wiśnicza rozciągającą się z tarasu widokowego zamku. Tym malowniczym akcentem uczniowie zakończyli wycieczkę klasową.

"Wszystko, co dobre, szybko się kończy..."