Przedszkole - Z życia przedszkola

    

 

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Już od początku kwietnia w naszym przedszkolu odczuwano atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały zwyczaje i tradycje: malowały pisanki, wykonały zajączki, kurczątka, baranki i wiele innych ozdób do kącika zainteresowań. Zasiały owies, który pięknie prezentował się na wielkanocnym stole. Przedszkolaki mówiły o święceniu pokarmów w koszyczkach, pieczeniu bab i oczywiście polewaniu się wodą w poniedziałkowy śmigus dyngus. Ogromną radość przyniosły wielkie poszukiwania, wcześniej ukrytych pisanek w klasie. Wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się w wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej, która brała udział w Parafialnym Konkursie Palm w Ptaszkowej. Palma Starszaków zajęła III miejsce. Bardzo dziękujemy braciom Michałkowi i Maciusiowi Jurczyńskim, którzy reprezentowali naszą grupę na tym konkursie.

   


DZIEŃ MARCHEWKI

W ramach programu edukacyjnego Dawka Pozytywnej Energii zorganizowano w przedszkolu Dzień Marchewki. W tym dniu dzieci mogły skosztować bohaterkę dnia - surówkę z marchewki i jabłka, którą zrobiły same. Częstowały również gości specjalnych czyli króliczka i żółwia. Starszaki świetnie się bawiły, uczestniczyły w zabawach ruchowych, muzycznych i plastycznych. Nie zabrakło także rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały, jak wiele dzieci wiedzą na temat tego warzywa i wykorzystania go w życiu codziennym. Przedszkolaki nie zapomniały także o zwierzętach , których przysmakiem jest marchewka i przekazały za pośrednictwem swojej wychowawczyni kosz pomarańczowych smakołyków dla podopiecznych Lecznicy Weterynaryjnej w Grybowie. Po takiej dawce witamin i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.

   


BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE

Dnia 29 marca najmłodszą grupę przedszkolną odwiedzili Panowie policjanci. Zapoznali oni przedszkolaków z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie z zadawaniem pytań na temat bezpiecznej zabawy w miejscach dozwolonych. Policjanci szczególny nacisk kładli na zachowanie się podczas zagubienia oraz na kształtowanie postaw asertywnych w kontaktach z nieznajomymi.

Dużą atrakcją spotkania okazała się prezentacja wozu policyjnego i możliwość wejścia do środka samochodu. Policjanci zademonstrowali sygnały ostrzegawcze oraz wyposażenie samochodu.

Takie spotkania są bardzo wyczekiwane przez dzieci. Podziękowania należą się tatusiowi Antosia - za przybycie oraz zaangażowanie w życie przedszkolne grupy. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

       


Mali przyrodnicy

Kiedy przedszkolaki podczas spacerów zauważyły pierwsze oznaki wiosny postanowiły jednogłośnie zorganizować w sali kącik przyrodniczy. Nie mogły się doczekać, kiedy przystąpią do pracy. Zanim jednak to nastąpiło zaprezentowały przyniesione nasiona i rośliny, omówili kolejne etapy siania i sadzenia roślin oraz zasady pielęgnowania założonych hodowli. Dzieci z zapałem przystąpiły do siania szczypiorku, sałaty, koperku. Następnie przesadziły do doniczek żonkile, prymulki i miętę. Radości było wiele, dzieci bardzo chętnie włączały się do pracy. Posadzone nasiona i kwiaty w doniczkach umieściły blisko okna, tworząc wiosenny kącik przyrody.

Dzieci każdego dnia dbają o hodowlę, pamiętają o podlewaniu roślin i z wielkim zaangażowaniem obserwują ich wzrost. Cieszą się każdą dostrzeżona zmianą. Nie mogą się doczekać, kiedy warzywa już urosną na tyle, aby je zjeść na śniadanie. Wszystkie zgodnie twierdzą, że to nie koniec pracy w kąciku , bo muszą jeszcze wysiać owies na święta wielkanocne.

   


22 marca - Światowy Dzień Wody w naszym przedszkolu

Z tej okazji dzieci z kl. "0" przyszły ubrane do przedszkola na niebiesko. Ten dzień miał na celu rozbudzić w dzieciach poczucie odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej, uświadomić im znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Grupa "starszaków" oraz dzieci z kl. "0" ćwiczyli umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne, śpiewały piosenkę i uczestniczyły w zabawach o tematyce wody. Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom ćwiczenia oddechowe "burza w szklance wody", gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek przez puszczanie bąbelków. Pod koniec zajęć nastąpiła degustacja wody mineralnej.

       


PRZEDSZKOLAKI SZUKAJĄ WIOSNY

Przedszkolaki 21 marca wyruszyły na spacer w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Piękna pogoda sprzyjała prowadzeniu obserwacji zmieniającej się przyrody. Okazało się, że wiosna bardzo śmiało daje o sobie znać. Udało się im usłyszeć śpiewy ptaków, zaobserwować srokę zbierającą gałązki na budowę swojego gniazda oraz kilka mrówek. Starszaki wypatrzyli i policzyli także pojawiające się nieśmiało pierwsze wiosenne kwiaty. Dzieci przygotowały dzień wcześniej kolorowe kwiatki, słoneczka i motyle, które zabrały ze sobą na spacer, aby przywitać wiosnę. Do przedszkola poszukiwacze wiosny wrócili ze śpiewem na ustach i dobrą wiadomością, że wiosna zawitała do Ptaszkowej.

       


Święta u przedszkolaków

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna i magii. Czas spełniania marzeń, okazywania sobie wzajemnie miłości. Przygotowując się do świąt przedszkolaki wykonały ozdoby z masy solnej: gwiazdki, Mikołaje, bałwanki, renifery i aniołki. Pracy było dużo, jak to przed świętami. Tymi pięknymi ozdobami udekorowały choinkę w klasie oraz stół wigilijny. Dzieci po zaśpiewaniu ulubionych kolęd przeszły do łamania się opłatkiem i składania życzeń, a następnie zasiadły do wigilijnego stołu, na którym nie zabrakło lukrowanych pierników i ciasteczek. 
 Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

   


Już pachnie Świętami

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia Maluszki zabrały się za świąteczne wypieki. Przedszkolaki rozpoczęły spotkanie śpiewem ulubionych piosenek i zabawami przy muzyce. Potem nastąpiło wspólne wałkowanie ciasta na pierniki, wykrawanie różnych kształtów przy pomocy foremek i pieczenie ciasteczek. Następnie po ostygnięciu, dzieci ze swoimi paniami dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

   


Konkurs plastyczny organizowany przez bibliotekę szkolną
"Najpiękniejsza ozdoba choinkowa"

I miejsce: Adrianek Górski (maluchy)
II miejsce: Dawidek Tokarz (maluchy), Stasiu Tokarz (starszaki)
III miejsce: Faustysia Czabała (starszaki), Ignaś Czabała ("0")
Wyróżnienia: Marek Michalik (maluchy), Lenka Jakubowska ("0"), Gabrysia Kruczek (maluchy), Agnieszka Kruczek ("0")
Za udział w konkursie nagrody - upominki otrzymali: Ania Majerz, Bartuś Szczęśniak, Wiktoria Gucwa, Klaudia Tokarz, Kacperek Janusz, Judytka Święs, Roksana Kogut, Milenka Michalik, Zuzia Poręba, Kamilka Grzybowska, Maciuś Jurczyński, Kasia Szczęśniak, Marysia Szczęśniak, Marcinek Siedlarz, Amelka Poręba, Artur Rola, Paulinka Kiełbasa, Bartuś Główczyk, Zuzia Janusz, Martynka Rola, Małgosia Giera, Alusia Grzybowska, Oliwka Janusz, Julitka Siedlarz, Michałek Jurczyński, Mikołaj Bieniek.

   


Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada 2016 r.

   

Biblioteka szkolna ogłasza
konkurs dla przedszkolaków na
NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Prace konkursowe należy dostarczyć do wychowawców oddziałów przedszkolnych do 7 grudnia 2016 r. (środa).
Każde dziecko do konkursu może zgłosić jedną pracę.Zapraszamy do udziału w konkursie!


Teatr lalek

Teatr lalek "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".

   

Zajęcia z Panią psycholog

Zajęcia z Panią psycholog z PPP w Grybowie "Rozładowywanie negatywnych emocji".

   

DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY

Nasze przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie "Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców" współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia. Program "Dzieciństwo bez próchnicy" będzie promował zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci. W ramach edukacji pośredniej nasi nauczyciele przedszkola wzięli udział w szkoleniach, w trakcie których dowiedzieli się, jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne. Dzieci z grupy maluchów i starszaków zostaną wyposażone w zestawy do higieny jamy ustnej i będą szczotkowały zęby w przedszkolu pod nadzorem nauczycieli. Razem z Królikiem Pampisiem dzieci uświadomią sobie, jak ważne jest dbanie o zęby już od najmłodszych lat, wyrobią dobre nawyki, nauczą się jak prawidłowo myć zęby i dowiedzą się, co wpływa na zdrowie jamy ustnej. Zachęcamy rodziców do skorzystania z materiałów dostępnych na stronie programu www.zebymalegodziecka.pl/materialy_edukacyjne.html

   

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2015/16

 

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2014/15

 

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2013/14